Fotografii de ziua ta 💐
Odată, la ziua de naștere a Nataliei, i-am promis o ședință fotografică în dar. Iată că au trecut câțiva ani de atunci, eu am uitat, dar amica mea a avut grijă să-mi amintească de cele spuse.
În toamna asta splendidă și călduroasă, Natalia a împlinit 42 de ani. Ne-am dat întâlnire la cafenea și am pornit fotografierea, cu calm și plăcere, transformând-o într-o amintire frumoasă a momentului.
Suntem de-o vârstă, avem întotdeauna ceva de povestit și ne înțelegem din priviri, așa cum ne-am deprins pe când eram bune colege în redacția unui ziar regional, unde eu am lucrat ca fotojurnalistă, iar ea și acum este editoare grafică, am trecut prin multe situații neobișnuite, stresante uneori, dar de care acum râdem cu plăcere.
Cred că Ședința fotografică reușită, nu depinde atât de mult de timpul de afară, de locație, chiar dacă și acești factori sunt importanți, cât în special de starea sufletească a protagonistei. Prin fotografie se simte foarte bine emoția, atmosfera transmisă de expresia feței, de privire. Emoția prevalează deasupra oricăror altor detalii, deoarece ea reprezintă viață. Iată de ce, în calitate de fotografă încerc să ajut omul să se relaxeze, să iasă din încordare, nesiguranță, să se simtă liber.
I-am recomandat preventiv amicei mele să doarmă destul în noaptea dinaintea ședinței, să fie odihnită, bine dispusă, să nu se grăbească, dimineața să-și bea ceaiul sau cafeaua în liniște, să lase grijile de-o parte, iar în timpul machiajului să asculte muzica preferată.
Creierul nostru este un gurmand de hrană informațională pozitivă, care îi aduce plăcere, el vrea odihnă și emoții noi.
Am găsit pe Pinterest câteva portrete tematice de toamnă, le-am trimis Nataliei și am rugat-o la rândul ei să caute exemple care i-ar plăcea să le repete în maniera sa. Vom face și altfel de fotografii, desigur, după situație și dorință, însă este bine să ne inspirăm și cu idei interesante din experiențele altora.
Prietena mea și-a pus în geantă două fulare potrivite vremii de afară, dar și ca accesoriu în fotografie. Dacă ești în situația când nu știi cum să poziționezi brațele, fularul e tocmai bun pentru a-ți ocupa mâinile cu ceva.
La 42 de ani un om sănătos se simte cum nu se poate mai bine, plin de puteri, deseori realizat profesional, autofinanțat, cu multe planuri de viitor și cu o experiență îndestulată din trecut. E vârsta când începi să percepi viața mai intens, nemailăsând timp pentru lucruri neimportante, ci punând valoare pe ceea ce contează cu adevărat. Poate de asta se spune că viața începe la 40. Și dacă este abia un început, desigur că e bine să privești numai înainte și să te bucuri de fiecare zi.
Natalia mi-a zis: „Știi, nu mi-aș dori să am acum 20 de ani”. Eu o cred, pentru că simt la fel. 20 de ani desigur că sunt minunați, i-am trăit, dar nu mai vreau să repet ceea ce a fost, mă simt bine acum și vreau să merg înainte, să trăiesc vremuri noi.
Ambele am bifat o serie clasică lungă de lucruri, experiențe, studii, casă, familie, muncă, rămâne să ne căutăm fericirea, sperând ca și cei apropiați să fie sănătoși și împliniți. Viața nu este o cursă, precis.
Fantastică toamnă. Cum să nu facem fotografii pline de culoare și căldură, când e atât de plăcut afară? Ședința foto e tocmai potrivită ca motiv de ieșiri în natură.
Pentru portrete, o zi înnorată ar fi mai potrivită, din considerentul că dispar petele de pe față, produse de umbre puternice. E mai ușor pentru fotograf, când fixează niște setări manuale la aparat și se concentrează la om și încadrare, iar la editare pielea arată uniform. Totuși, primim natura ca atare și punem accent pe partea frumoasă a vremii. Am ales câteva locații potrivite, toate aflându-se chiar în preajmă și ne-am bucurat de proces.
La final, după două ore, ne-a fost cam dificil să ne despărțim, așa că am băut cafele, cu un desert dulce-acrișor din pomușoare, am mai povestit ce mai facem, răsfoind fotografiile făcute și ne-am simțit bine împreună.
Iată câteva rezultate.
La mulți ani, fată frumoasă! Fii fericită!!!
#photography #autumn #talmazan #foto #soroca #ședință_foto